b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_ogrod19_DSC_0252.JPG

23 października  w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia ogródka dydaktycznego „Zielony zakątek – nauka i relaks”.Przybyli goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły oraz prezentację stanowisk dydaktycznych ogródka. Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Zelowie – Pani Elżbieta Pajewska, Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Anna Szczepaniak, nauczyciel przyrody – Pani Elżbieta Semaszczuk, przedstawiciele uczniów oraz Dyrektor Szkoły – Pani Mariola Głowacka.

Ogród wyposażony jest w ławki, stół i tablicę umożliwiające prowadzenie zajęć przyrodniczych na świeżym powietrzu. Ciekawym elementem wyposażenia ogrodu jest stacja meteorologiczna zawierająca  podstawowe urządzenia do pomiarów pogodowych. Czas tutaj będzie odmierzał zegar słoneczny. Dzieci nauczą się odczytywać z niego godzinę na podstawie położenia Słońca. Na kolejnym stanowisku rosną wonne rośliny, dzięki którym dzieci poznają   elementy   aromaterapii.   W   rogu   ogrodu   pod   świerkiem  znajduje  się  ptasia stołówka z karmnikami, budkami lęgowymi i poidełkiem dla ptaków. Tutaj dzieci będą mogły przez lornetki obserwować ptaki,  a z umieszczonej tablicy dydaktycznej  poznają podstawowe gatunki ptaków i zapoznają się  z zegarem ptasiego śpiewu. Będą słuchać dźwięków natury (śpiewu ptaków), które leczą ciało i duszę człowieka i są najlepszym  sposobem  na  problemy z koncentracją  i  zmęczeniem. Kolejnym  stanowiskiem  dydaktycznym  jest  świat  owadów. W ogrodzie   rosną   rośliny  zielne   i   krzewy  kwitnące   wabiące  owady.  Wiedzę uczniów o owadach poszerzy  tablica  dwustronna  zawierająca  informacje  o  owadach   pożytecznych i  szkodnikach.  Takie  stanowisko  pozwoli  uzmysłowić  uczniom  olbrzymią  rolę   owadów w przyrodzie, ich znaczenie dla życia i gospodarki  człowieka. W ogrodzie rosną okazałe lipy, które wykorzystamy do przekazania uczniom wiedzy o pozytywnym wpływie drzew na samopoczucie człowieka (drzewoterapia). Na drewnianej dwustronnej tablicy znajdują się  informacje o pospolitych gatunkach drzew. Jedną grządkę w ogrodzie zajmuje  ziołowy ogródek, w  którym  posadziliśmy  aromatyczne  zioła. Będziemy  sporządzać z  nich  herbatki i poznawać leczniczą moc ziół. Urozmaiceniem ogrodu jest gra terenowa ,,Leśne rekordy”. Tu dzieci będą miały szansę sprawdzić się w skoku w dal i zmierzyć się z rekordzistami występującymi w świecie zwierząt.  Ogród będzie dla uczniów pomocą w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej oraz miejscem integracji, koleżeńskich spotkań, relaksu i odpoczynku.

indeks.jpg

Powstanie obiektu było możliwe dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Ekopracownia pod chmurką”. Wartość ogólna zadania wyniosła  55 066,00zł (w tym dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi 49 412,00 zł oraz wkład własny szkoły w kwocie 5 654,00 zł).