JESTEM OBRAZEM – KOLEJNY SUKCES
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy I Julia M. odniosła ogromny sukces w IV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym „Jestem obrazem”, zdobywając I miejsce. Konkurs polegał na wybraniu dzieła malarskiego przedstawiającego postać ludzką, a następnie wykonaniu fotografii wiernie odtwarzającej wybrany obraz. Dziewczynka wykazała się ogromną kreatywnością, talentem artystycznym oraz wyjątkową dbałością o szczegóły i kompozycję, doskonale interpretując wybrane dzieło sztuki. Serdecznie gratulujemy Julii tego wyjątkowego sukcesu oraz życzymy dalszego rozwijania artystycznych pasji.
KWIECIEŃ – MIESIĄCEM KSIĄŻKI
W kwietniu przypadają aż dwa międzynarodowe literackie święta:
- 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ma na celu rozpowszechnianie czytelnictwa oraz wspieranie czytania książek przez najmłodszych;
- 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W związku z tym w naszej szkole odbywały się różnorodne działania promujące czytelnictwo:
- najmłodsi uczniowie udali się z wizytą do Punktu Filialnego w Wygiełzowie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Adama Mickiewicza w Zelowie, by poznać postać i wysłuchać wybranych utworów Hansa Christiana Andersena;
- rozpropagowano wśród uczniów akcję „Wyzwanie Czytelnicze”;
- reklamowano nowości biblioteczne pod hasłem „Poczytaj dla przyjemności”;
- przygotowano gazetkę promującą czytanie pod tytułem „Co daje czytanie”;
- wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom V Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie "CzytaMY".
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – MARII KONOPNICKIEJ
W poniedziałek 18 maja 2026r. rozpoczęliśmy obchody związane z Dniami Patrona Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie, czyli pani Marii Konopnickiej. Dzisiaj uczniowie klas 0 – III oraz IV – VIII wzięli udział w spotkaniach przybliżających życie i twórczość pisarki. Konopnicka jest znana z części swojego dorobku obejmującego prozę i wiersze, które są dedykowane dzieciom. Utwory dla najmłodszych ogłaszane od 1884 roku, eliminujące natrętny dydaktyzm, rozbudzające wrażliwość odbiorców, były nowością w tej dziedzinie pisarstwa. Nie można nie wspomnieć o „Rocie” z 1908 roku – jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Dzieła Marii Konopnickiej zawierają w sobie protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Przypomnianą i poznaną o naszej Patronce wiedzę uczniowie będą mogli wykorzystać w trakcie różnych konkursów (plastycznych, technicznych, literackich, czy wiedzy), do których przystąpią już w przyszłym tygodniu.
ŹYWA LEKCJA HISTORII „SZLACHTA I HUSARIA”
Dnia 19 maja 2026 r. uczniowie klas I – VII naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii „SZLACHTA I HUSARIA” przygotowanej przez Bractwo Rycerskie KERIN.
„Rycerz” prowadzący w sposób bardzo efektowny przekazał zgromadzonym historyczną wiedzę stosując ciekawą i humorystyczną opowieść. Uczniowie przenieśli się w czasie do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Dowiedzieli się o powstaniu stanu szlacheckiego, jego wewnętrznych podziałach oraz zwyczajach. Tematem spotkania były również powstania kozackie i potop szwedzki. Uczniowie odnieśli wiele korzyści dydaktycznych, poznali zasady demokracji szlacheckiej, bogactwo dorobku kultury Złotego Wieku oraz przyczyny wojen z Rosją i Szwecją. Potrafili wyjaśnić przyczyny, cele i następstwa powstań kozackich na Ukrainie, umieli określić stanowy podział szlachty i poznali zasady funkcjonowania formacji husarskiej. Była to niecodzienna lekcja historii angażująca uczniów, którzy nie tylko pogłębiali wiedzę, ale również mogli ubrać stroje szlacheckie, zbroję husarską, a nawet założyć ubranie i uzbrojenie wrogich wojsk. Dzięki takim spotkaniom historia staje się nam bliższa i bardziej zrozumiała.
MOJA PLANETA ZIEMIA
Wiemy, że ekologia to sposób i styl życia, dlatego nasi uczniowie wzięli udział w konkursie pt. „Moja planeta Ziemia”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie. Zadaniem było wykonanie pracy, która obrazuje, jak dobrze dbać o otoczenie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, a szczególnie gratulujemy Wiktorii Berut z klasy III za zdobycie wyróżnienia.























