Brak wydarzeń w kalendarzu
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
24.jpg

30 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka

W środę 20 listopada 2019 roku uczniowie i pracownicy naszej Szkoły przystąpili do międzynarodowej akcji świętowania 30 rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

 Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.
           Nasza Szkoła od lat bierze udział w obchodach i tym razem szykowaliśmy się do nich od tygodnia. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli na niebiesko. Przygotowaliśmy liczne transparenty, plakaty oraz gazetkę o prawach dzieci. Każdy z uczniów miał w ręce balon lub niebieską łapkę – często z wypisanym ulubionym prawem. Postanowiliśmy wyjść poza mury szkoły i w marszu dzieci pokazać wygiełzowianom, że jesteśmy świadomi swoich praw i daje nam to szczęście. Przeprowadzono szereg lekcji i konkursów nawiązujących do naszych praw, obejrzeliśmy także filmy o tej tematyce.
           Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

 

 

 

adres: 

    Wygiełzów 17

    97-425 Zelów

sekretariat:

    tel./fax (044) 634-14-91

napisz do nas:

    szkolawygielzow@op.pl


 

 


 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj23
Wczoraj28
Bieżący tydzień51
Bieżący miesiąc420
Wszystkich56751