NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Pozyskane środki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (kwota całkowita – 1875 zł) pozwoliły wzbogacić zbiory naszej szkolnej biblioteki o 88 nowości dla dzieci z Oddziału i Punktu Przedszkolnego. Wśród zakupionych pozycji znalazły się między innymi książki obrazkowe i terapeutyczne, wiersze, rymowanki a także opowiadania o tematyce przyrodniczej – poruszające problemy opieki nad zwierzętami. Mogą z nich korzystać nauczyciele podczas prowadzenia zajęć z przedszkolakami oraz najmłodsi czytelnicy wypożyczając je do domu.

W związku z realizowanym programem, biblioteka szkolna podejmowała różne działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci. To między innymi:

• wizyta w bibliotece najmłodszych czytelników – poznanie pracy bibliotekarza i biblioteki,
  • zajęcia edukacyjne: Jak powstaje książka. Budowa książki. Wierszyki i rymowanki o zwierzętach. W krainie Koziołka Matołka
  • wybór pozycji z literatury dziecięcej, które znajdą się na regałach z wolnym dostępem dla czytelników,
  • obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, zabawy ruchowe ze śpiewem – „Roztańczone Misie”.
  • akcja Samorządu Uczniowskiego „Poczytam Ci braciszku, poczytam Ci siostrzyczko”,
  • wystawki książek i gazetki tematyczne przygotowane z wykorzystaniem zbiorów bibliotecznych,
  • kiermasz książek dla najmłodszych dzieci
  • aktywna współpraca z biblioteką publiczną poprzez udział w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę publiczną, konkursach, wystawach.

JUŻ PO RAZ TRZECI otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Pozyskane środki w kwocie 4 tys. złotych (kwota dotacji) oraz 1 tys. złotych (wkład własny organu prowadzącego szkołę) zostaną przeznaczone na zakup lektur i nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. Dzięki nabytym publikacjom wzbogacimy nasz księgozbiór. W związku z realizacją programu, zorganizowane zostaną także konkursy czytelnicze i liczne akcje promujące czytelnictwo.

Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2023

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_Nprc24a_IMG_4853.JPG

Wzbogacenie biblioteki o zakupione książki spowodowało, że wyraźnie ona ożyła,
a uczniowie jeszcze chętniej w niej przebywają i wypożyczają nowe pozycje. Zakupione nowości to atrakcyjne książki, które dostarczają naszym młodym czytelnikom radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudzają zainteresowania i wyobraźnię. Uczniowie chętnie wypowiadają się na temat przeczytanych utworów, co pozwala im rozwinąć umiejętności interpersonalne oraz komunikowania się. Dostrzegają znaczenie literatury w życiu każdego człowieka.

Działania w ramach NPRC:

- Noc Bibliotek,

- codzienne głośne czytanie dzieciom i zachęcanie ich do samodzielnego czytania (innowacja pedagogiczna ,,Książka moim przyjacielem”),

- akcja ,,Czytanie na przerwie” -  w akcji wzięła udział cała społeczność szkolna. Każdy z uczestników wybrał z biblioteki szkolnej książkę (np. zakupioną nowość wydawniczą), natomiast najmłodszym uczniom (nieumiejącym samodzielnie czytać) głośno czytali wychowawcy. Czytano więc w klasach, na korytarzu i oczywiście w bibliotece,

- akcja ,,Dzień Głośnego Czytania” - nauczyciele klas młodszych czytali swoim podopiecznym fragmenty książek (np. zakupione nowości wydawnicze), a uczniowie z klasy 5 podjęli wyzwanie poczytać swoim młodszym kolegom i koleżankom. W klasach na lekcjach uczniowie angażowali się w głośne czytanie, które służyło zapamiętywaniu i skupiało uwagę słuchaczy na treściach związanych z tematem zajęć.

Nasze spotkania z książką oraz czytanie w gronie koleżanek i kolegów przynosi wiele radości, a czas poświęcony na głośne czytanie pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność myślenia, zarówno u czytającego, jak też u słuchaczy.