ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – MARII KONOPNICKIEJ

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_Patron23_IMG_2657.JPG

W tym roku uroczystości związane ze Świętem Patrona Szkoły – Marii Konopnickiej – miały miejsce 7 czerwca 2023 roku. Na akademię, która rozpoczynała się o godz. 11.00, przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: kierownik Referatu Kultury Sportu i Zdrowia – pani Ilona Wańdoch, radni Rady Miejskiej w Zelowie – panowie Jan Stempiń i Marcin Gral, dyrektor Domu Kultury w Zelowie – pani Małgorzata Dębkowska, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy, dzielnicowy Wygiełzowa – st. asp. Jarosław Woźniak, emerytowani pracownicy szkoły, pracownik Filii Bibliotecznej w Wygiełzowie - pani Alicja Doliwka, przedstawiciele rady rodziców, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych przez panią dyrektor – Mariolę Głowacką oraz życzeniach złożonych przez panią Ilonę Wańdoch i radnego Jana Stempinia rozpoczęła się akademia.

Uczniowie kl. IV, V i VI przybliżyli nam życie i twórczość Marii Konopnickiej, która pisała utwory patriotyczne (m.in. „Rotę” – hymn naszej szkoły), ale przede wszystkim wiersze i bajki dla dzieci. Prowadzącymi akademię byli: Wiktoria Werner i Filip Wieczorek, dzięki nim scenariusz przedstawienia przebiegał bez zakłóceń. Na wyróżnienie zasługuje piękna gra na skrzypcach Leny Błaszczyk, wspaniała recytacja Klary Grzelak – Kubickiej, Mai Kansy czy Marii Gawlik i śpiew Marii Sobali, Maksymiliana Morawskiego oraz wybitne wcielenie się w rolę Stefka Burczymuchy Patryka Świstka. Mogliśmy zobaczyć współczesną wersję sierotki Marysi i stadka gąsek tańczących w rym współczesnych przebojów oraz świat w czterech porach roku. Wszyscy recytatorzy, aktorzy, i wokaliści dali z siebie maksimum swoich możliwości, więc szybko minął czas akademii często przerywany owacjami zebranych. Jednak nie był to jej koniec, ponieważ w związku ze Świętem Szkoły zorganizowaliśmy także XV Gminny Konkurs Literacki, którego myślą przewodnią był cytat naszej patronki – Marii Konopnickiej – „Tylko miłość jest siłą, co złagodzić może ból świata”. W zmaganiach literackich wzięli uczniowie szkół z terenu gminy Zelów w dwóch kategoriach wiekowych i literackich. Wytypowano 11 laureatów i przyznano 2 wyróżnienia, nagrody wręczała pani dyrektor Mariola Głowacka wraz z panią kierownik Iloną Wańdoch. To był dla nas wyjątkowy dzień dzięki całej społeczności szkoły oraz jej przyjaciołom. Serdecznie gratulujemy uczniom przygotowania pięknej akademii, a laureatom konkursu natchnienia oraz talentu.